Oświetlenie na indywidualne zamówienie – urządzenia sterujące i włączniki

W zależności od projektu stosuje się kilka metod sterowania.
Włączniki do instalacji w profilach.
To rozwiązanie zazwyczaj stosuje się do oświetlenia białego lub CCT (regulacji temperatury barwowej).
W tej grupie można znaleźć 4 metody sterowania, włączniki:
– mechaniczne
są to przyciski, włączniki obsługiwane poprzez ich przyciśnięcie, wymagają otworu kloszu pozwalającego na obsługę profilu.
– dotykowe
jest to rodzaj czujnika wykrywający dotkniecie powierzchni klosza, niektóre z tego rodzaju włączników pozwalają na płynną lub skokową regulację jasności.
– zbliżeniowe, odbiciowe
ten typ włącznika umożliwia sterowanie oświetleniem przez zbliżenie ręki do klosza bez jego dotykania. Dostępne są sterowniki do instalacji pod kloszem oraz takie które wymagają otworu. Większość tego rodzaju włączników pozwala na płynna regulację jasności. Istnieją również włączniki odbiciowe przeznaczone do szafek, wykrywające odbicie (zamknięcie drzwi), przeznaczone do oświetlenia wnętrza szafy po jej otwarciu.
– automatyczne
W grupie tej znajdują się czujniki które załączają oświetlenie automatycznie. Przyczyną załączenia może być wykrycie obecności lub zmrok lub wykrycie obecności po zmroku.

Sterowniki LED.
Urządzenia te przeznaczone są nastawy lub automatycznej zmiany parametrów oświetlenia takich jak jasność lub kolor. Z uwagi na ilość obsługiwanych kanałów dostępne są urządzenia:
– 1 kanałowe – przeznaczone do regulacji jasności
– 2 kanałowe – nazywane multiwhite lub CCT regulują jasność i balans pomiędzy 2 kanałami.
– 3 kanałowe – przeznaczone do sterowania oświetleniem kolorowym RGB, pozwalają na swobodny wybór koloru i regulację jasności.
– 4 kanałowe – do taśm LED RGBW, funkcjonalność zgodna z RGB plus sterowanie jednym kanałem koloru białego, łączy w sobie funkcje dekoracyjne i użytkowe barwy białej.
– 5 kanałowe – sterowniki RGB CCT, umożliwiają wybór koloru oraz pozwalają na jednoczesne sterowanie 2 kanałami koloru białego o barwie ciepłej i zimnej.

Większość sterowników jest bezprzewodowa i składa się z pilota oraz odbiornika. Niektóre piloty pozwalają na sterowanie wieloma odbiornikami.

copyright 2015 - All Rights Reserved | realizacja: elspace.pl